Select Page

صورت خود را با تیغ اصلاح کنیم یا نه؟

صورت خود را با تیغ اصلاح کنیم یا نه؟

صورت خود را با تیغ اصلاح کنیم یا نه؟

بیایید حقیقت را قبول کنیم، زنان هم صورتشان مو دارد. با اینکه موم انداختن قابل قبول است، تراشیدن صورت با تیغ، تا امروز یک تابو محسوب شده است. اما این فرضیه، سال گذشته کنار گذاشته شد. هنگامی که نیویورک تایمز مطلب جالبی منتشر کرد که آرایشگر ستاره‌ها، کیت سامرویل فاش کرد که مشتری‌های او مانند جسیکا آلبا و دبرا مسینگ و بسیاری دیگر مراجعانش طرفدار تراشیدن صورت با تیغ بودند. سامرویل به تایمز گفت که با آزمایش و خطا متوجه شد که موم انداختن، صورت او را تحریک می‌کرد و به همین دلیل او شروع به تراشیدن موهای پشت لبش با تیغ کرد.

سامرویل در مورد این روش گفت: «در ابتدا به خاطر موها این کار را کردم، اما بعد متوجه شدم که لایه بردار خوبی هم هست، و از آن پس بهتر می‌توانستم آرایش کنم!» او همچنین اضافه کرد که توسط منابع موثق می‌داند که لیز تیلور و مریلین مونرو هم، موهای صورتشان را مخفیانه با تیغ می‌تراشیدند، و به این ترتیب، آرایش ساده‌تر روی صورتشان می‌نشست.

و البته او تنها کسی نیست که اخیرا پیدا شده تا در مورد این روش صحبت کند. میشل مانی، بلاگر معروف و چهره مشهور برنامه تلویزیونی Bachelor in Paradise هم ویدیویی منتشر کرده که در آن روش اصلاح صورت خود را نشان می‌دهد، و نیز کارولین مانزو، ستاره برنامه The Real Housewives of New Jersey گفته که بیش از یک دهه است که این کار را انجام می‌دهد!

مانزو، در شوی Reality Tea گفت: من بیش از ده سال است که این کار را انجام می‌دهم. الان دیگر در صورتم مو ندارم و با کمترین چروک، پوست زیبایی دارم. فکر می‌کنم این بتواند هر سوالی را پاسخ دهد.

بعد از مطلب تایمز، در بسیاری از سایت‌های زیبایی روش هایی برای «چطور صورتمان را تیغ بزنیم؟» ظاهر شد که با داستان زن‌هایی همراه بود که می‌گفتند تیغ زدن صورت روش متداولی است که حتی با نزدیکترین دوستانشان هم آشکارا درباره آن صحبت نمی‌کردند.

زنان، به دلایل مختلفی روی صورتشان مو در‌ می‌آورند. در حالی که اندکی موی نازک طبیعی است، اما موهای زائد بیش از اندازه که روی بدن و صورت زنان رشد می‌کند، هیرسوتیسم نام دارد. سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، به همراه بارداری و دیگر شرایطی که باعث عدم تعادل هورمونی می‌شوند، از دلایل رایج هیرسوتیسم هستند.

هرچند اصلاح صورت اجباری نیست، اما بسیاری از زنان مخالف داشتن خط ریش یا موی زیر لب هستند. موم انداختن دردناک است و می‌تواند باعث قرمزی یا موی زیر پوستی شود. لیزر هم برای هر نوع پوستی قابل استفاده نیست و ممکن است باعث تجمع رنگدانه‌های پوستی شود. پس تیغ زدن مخفیانه، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

پس باید امتحانش کنیم؟

کلی بیکر متخصص زیبایی، می‌گوید که خانم‌ها، از اصلاح با تیغ دوری کنید. کلی می‌گوید: «من واقعا عاشق این روش جدید و عجیب و غریب شدم که نتیجه را تضمین می‌کند و همین طور هم هست، اما متاسفانه من با تیغ صورتم را اصلاح نمی‌کنم و به شما هم این کار را توصیه نمی‌کنم.» با این که طرفداران اصلاح با تیغ از آن به عنوان انتخابی عالی برای لایه ‌برداری دفاع می‌کنند، چون موها و پوست مرده روی صورت را از بین می‌‌برد، به نظر کلی، روش های امن‌تری برای این کار وجود دارد.

«در واقع، این یعنی چهره شاداب‌تر و درخشان‌تر و این خیلی خوب است، اما راه های فراوان دیگری هست که بدون آسیب احتمالی به پوست، این کار را انجام می‌دهد. پس چرا خطر کنیم؟»

خطری که کلی درباره آن حرف می‌زند احتمال بیرون زدن موهای بیشتر بعد از تیغ زدن نیست. مثلا شما بعد از اینکه پاهایتان را تیغ می‌زنید، رشته موهای بیشتری سبز می‌شوند؟ اما تیغ زدن می‌تواند باعث تحریک پوست، بوجود آمدن موهای زیر پوستی، و عفونت ریشه‌ی موها شود.

اما به نظر نیکولا جانسون، آرایشگر خبره استرالیایی آن طور که آنها که مخالف تیغ زدن هستند می‌گویند، جای نگرانی نیست. پس بهتر است روشی را ادامه دهیم که بسیاری والدین برای نوجوانان با نشاط به کار می‌برند؛ اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، به شما می‌گوییم چطور آن را به شیوه‌ای امن انجام دهید.

نیکولا می‌گوید: «برای از بین بردن کامل موها، من توصیه نمی‌کنم تیغ زدن را بعد از روش‌هایی مانند بند انداختن انجام دهید، چون ممکن است که پوست کشیده و تحریک شود. با این همه، روش‌هایی وجود دارند که این کار را با کمترین تبعات منفی که تیغ زدن صورت برای زنان دارد، انجام دهید.»

ابزار خود را بررسی کنید، یک تیغ معمولی بدن، برای اصلاح موی پشت لب مناسب نیست. نیکولا می‌گوید: «شما به یک تیغ مخصوص صورت نیاز دارید».

در غیر این صورت، برای اصلاح صورت، تیغ ریش تراشی مردانه بهتر از تیغ اصلاح بدن زنانه است. پیش از اصلاح، صورت خود را تمیز و مرطوب کنید تا موها نرم شده و سطح تمیزی داشته باشند. نیکولا اضافه می‌کند: « صورت واقعا تمیز بسیار مهم است، چون در صورت وجود آلودگی احتمال جوش زدن افزایش می‌یابد.»

«وقتی تیغ را روی صورت می‌کشید، پوست را به آرامی بکشید و در جهت رویش مو اصلاح کنید تا از بروز موهای زیر پوستی پیشگیری کنید. از محصولات قوی برای موهای زیر پوستی که برای خط مایو یا بدن مناسب هستند، روی صورت استفاده نکنید.» نیکولا توصیه می‌کند: «تیغ زدن روی پوست خشک باعث رویش کمتر مو می‌شود، اما باید تجهیزات مناسب داشته باشید و پوست خود را به درستی آماده کنید». او می‌گوید اگر نیاز دارید روغن های طبیعی یا فوم‌های مخصوص اصلاح مردان وجود دارد و اگر الکل نداشته باشند، برای زنان مناسب هستند چون PH پوستتان را بهم نمی‌زنند.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات