Select Page

یک فنجان چای در ۲۲ کشور مختلف

یک فنجان چای در ۲۲ کشور مختلف

اگر بـیش از هفت سال است که روی کره زمین زندگی می کنید، احتمالاً می دانید چای چیست اما شاید فقط بدانید چای در کشور خودتان چگونه تهیه می شود. تا به حال کنجکاو بوده اید که بدانید در کشورهای همسایه چای را چطور می نوشند؟

 • ژاپن

ماچا (Matcha) چای سبزی است که به خوبی آسیاب یا پودر شده است. جشن چای ژاپن در واقع آماده سازی و نوشیدن این چای است.

 • هند

چای در هنــــد، هم به عنــوان یک نوشیدنی و هم در طب سنـتی  تاریخچه  ای طـــــولانی دارد. یکی از معــــروف ترین جوشــــانده ها، چای ماسـالای هنـدی است. این چــای ترکیبی است از چای سیاه هندی بسیار غلیظ که آن را همراه با ادویــه هایی مثـــل دارچــــین، جــوز، میـــــخک و زنجـــبـیل دم می کنند.

 • ترکیه

چای ترکی چای سیاهی است که آن را بدون شیر می نوشـــند. در ترکـــیه همه جا و با همه ی وعده های غذایــی چای می نوشند که به نظـــر خیــلی ها نوعی وسواس به نظر می رسد. این نوشیدنی معمولاً با دو حبه قند کوچک در استکان های کمــر باریک و نعلبکی سرو می شود که در کنار آن قاشقی هم برای هم زدن وجود دارد.

 • بریتانیا

شیوه های نوشـیدن چای در بریتانیا بسیار متـــنوع و توضیح دادن آنها بســـیار سخت است. معمولاً چای را با شیر سرو می کنند اما نوشیدن آن به تنهایی یا با لیمو و حتی شکر هم رایج است. در مراسمی که کمی رســـمی هستند، به جای لیــــوان از فنجان و نعلبکی استفاده می کنند.

 • مراکش

چـــای نعــــناع ، نوشــــیدنی ملی مراکـــش است که تهیه ی آن در موقعیت های مهم اجتماعی تقریباً ضروری است. بعضی افراد فقط برای تست کردن چای مراکــــشی واقـــعی دور دنیا سفر می کنند. پروسه ی آماده کردن این نوشیدنی که آن را atai می نامند، بخشی از سنت این کشور است و اغلب در حضور میهمان انجام می شود.

 • تبت

این چـای که به آن po cha هــم می گویند از ترکیب چای، نمک و کره ی گاو کـوهان دار تبتی تهیه می شود . این چای یک نوشیدنی ملی است که  طعم شــور، چرب و گاه زننده اش آن را ویژه و متفاوت کرده است.

 • هنگ کنگ

چای شیر هنگ کنگ، « چای جوراب شلواری » یا «چای جوراب ابریشمی » هم نامیده می شود چرا که معمولاً در یک کیــسه ی چای بزرگ که شبـیه جوراب شلواری است، دم می شود و همراه با شیر غلیظ شده یا شیر عسلی نوشیده می شود که بافتی خامه مانند و نرم دارد.

 • تایوان

چای اولونگ اصلی ترین چایی است که در تایـــوان تولید و مصــــرف می شود. برخــــی از چای شنــــاســــان خبره، اولونگ های تایــــوانی را بهتـــرین انواع آن می دانند.

 • کویت

چـای کویتی همـان چــای داغ معمولی است اما بسـیاری از خانواده  ها طعـم دهنـده هایی مثل زعفران یا نعناع به آن اضافه می کنند.

 • روسیه

چای در روسـیه تاریخی غنــی دارد. امروزه چای را نوشیدنی ملی این کشور در نظر می گیرند که نوشیدن آن تا حدی به دلیل آب و هوای سرد روسیه، با فرهنگ سنـــتی این کشور، گره خورده است. این نوشیدنی معمولاً در پایان هر وعده ی غذایی همراه دسر سرو می شود. در روسیه چای را با سماور دم می کنند.

 • پاکستان

چای در فرهنگ پاکستان جای خود را باز کرده است. اگــر آنــقدر خــوش شانـس  بودیــد که از یـــک بـــازار پاکستانی دیدن کنید ، حتماً دیده اید که مغازه دارها به معنای واقعی کلمه بشکه ای چای می نوشند.

 • چین

چای چینی فقط یک نوشیدنی نیست بلکه در آشپزی و طب سنـتی چین هم از آن استفاده می  کنند. براساس افسانه های مشهور، چای زمانی کشف شد که یک برگ چای از بوته های اطـراف، داخـــل آبی که امپراطور چـین، شنـونگ، می جوشاند افتاد.

 • تایلند

چـای یخ تایلندی یا در واقع چــای سـرد (cha-yen) نوشیـدنی ای است که از چای سیــلان کاملاً جوشیده تهیه می شود که با شکـر مخـلوط شــده است و روی آن را با شیر غلیظ شده می پوشانند. وقتی در تایلند از دکه های بازار چای می خرید، آن را روی تکه های یخ در یک لیــــوان پلاستیکی شفــــاف یا فنجـان های بلند پلاستیـکی می ریزند.

 • مصر

مصری ها به این معروفند که بسـیار چای می نوشند. نوشیدنی ملی مصر، چای کارکادا(Karkadeh) است که یک نوشیـــدنی ترش و شیرین به رنـــگ قرمـز روشـن است و از گلبرگ های رز سودانـی خشـک شده تهیه می شود و می توانید آن را سرد یا گرم بنوشید.

 • کنیا

چای کنیا عامل اصلی ورود ارز خارجی به این کشور است. بیشتر چای تولید شده، چای سیاه است. بسیاری از افراد خبره چای کنـــیا را برای رنگ مسی روشن، طعم تنـــد و تیــز و گیرایی خاصش دوست دارند.

 • موریتانی

چای موریتانیا با آداب و رسـوم خاصی سرو می شود. به عنوان یک میهمان، سه بار برایتان چای می آورند . هر لیـوان چــای از اول آمـاده می شود یعنی چای تازه، آب، نعناع و مقدار زیادی شکر که شیرینی هر فنجـــان جدید را افزایش می دهد. هدف این است که پذیرایی با طعم تلخ شروع شود و با طعم شیرین به پایان برسد.

 • آرژانتین

چای در آرژانـتین (Yerba mate) نوعی چای سبز سرشار از ویتامین است که در سراسر امریکای جنوبی تولید و مصرف می شود. نشان آن بوی دود مانند و خاکی اش است. آن را در یک ظـرف کوچک تمیـز سرو می کنند و دور می گردانند که حتی اگر طعم آن را دوست نداشته باشید تجربه ای اجتماعی است.

 • مغولستان

چای مغولــی اصلاً شبـیه چای های دیگر نیست. این نوع چای با نمک تهیه می شود و گاهی شامل غذاهای جامد مثل برنج یا نودل هم هست. آنچه این نوشیدنی را منحصر به فرد می کند این است که در آن از بیشتر بخــش های گیاه استفاده می کنند. این نوشیدنی شور را همراه با اکثر وعده های غذایی در یک پیاله ی فلزی کم عمق سرو می کنند.

 • مالزی

چای مالزی (The Tarik، در لغت به معنای «چای کشیده») چای داغ همراه با شیر است که جایگاه ویژه ای در قلب ساکنـین آسیای جنوب شرقی دارد. این چـای از چای سیاه، شیر غلیظ شده و شیر عسلی تشکیـل شده  است ونام آن از شیوه ی ریختنش در فنجان گرفته شده است. هنگامی که چـای را در فنـجان می ریزند قوری را بالا و بالاتر می برند تا جریان بلندتری از چای بســـازند که خودشان به آن«کشیدگی چای» می گویند. این چای را نوشیدنـی ملی مالزی می دانند.

 • آفریقای جنوبی

از گیاه رویـبوس، چای قرمـز روشنی به دست می آید که به طور انحصاری در افریقای جنوبی یافت می شود. معمولاً چای رویبوس(ترش) را هم به روش چای سیاه آماده می کنند و برای طعــم دار کردنش، به آن شیـر و شکـر می افزایند. در روش های دیگر برای شیریـن کردن چای از عسل استفاده کرده یا تکه ای لیمو به آن اضافه می کنند.

 • آمریکای جنوبی

یخ چای در امریکای جنوبی معمولاً از چای کیسه ای تهیه می شود. هم به صورت چای کیسه ای و چای فله و هم به صورت پودر مخلوط یخ چای فوری در فروشگاه ها وجود دارد.

 • قطر

در قطـر، چای شیـری غلیـظ که کاراک ( karak  chai ) نامیده می شود در سراسـر کشور طرفداران زیادی دارد. کاراک با شیر آماده می شود اما برای تهیه ی آن، برگ هـای چای را دو بار می جوشانند تا طعم غلیظ تری پیدا کند.

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات