Select Page

۱۴ دلیل برای نوشیدن یک فنجان چای بابونه خوش عطر و طعم

۱۴ دلیل برای نوشیدن یک فنجان چای بابونه خوش عطر و طعم

برخلاف چای سبز و سیاه، چای بابونه درخت ندارد و از گیاهی شبیه به گل‌های آفتاب‌گردان تهیه می شود. از گیاهان متعلق به این خانواده دمنوش‌هایی تهیه می شود که به دلیل ویژگی‌های آرام‌بخش و القاکننده خواب، بسیار متداول هستند. این چای گیاهی، طعمی میوه ای شبیه به سیب دارد و در کنار طعم خوشمزه‌ای که دارد، چندین ویژگی درمانی ارزشمند دارد. بابونه حاوی ۲۸ ترکیب ترپنوییدی و ۳۶ ترکیب فلاوونوییدی است که شامل ترکیبات زیست فعال- کومارین ها، فلاوونوییدها، ترپنوییدها و موسیلاژ است. این ویژگی‌ها به این گل‌های کوچکِ خوشمزه ، خاصیت درمانگری را می بخشد. گل خشک بابونه برای خاصیت‌های ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی، ضدقارچ، ضداسپاسم و ضد زخم شناخته شده‌ است. در ادامه تعدادی از روش هایی که یک فنجان دمنوش گرم بابونه می‌تواند سلامتی و حس خوب بودن را در شما تقویت کند، به شما پیشنهاد شده است.

بابونه

۱– گرفتگی عضلات شکم

ویژگی های ضداسپاسم و ضدالتهابی چای بابونه آن را به یک درمانگر مؤثر برای گرفتگی‌های عضلات شکم تبدیل می‌کند. این دمنوش را دوبار در روز، ابتدای روز و شب، بنوشید تا فشار و دردتان تسکین یابد.

۲- خواب‌آور

اگر شما هم از بی‌خوابی رنج می برید، ممکن است نوشیدن یک فنجان دمنوش بابونه ۳۰ دقیقه قبل از خواب این مشکل را حل کند.  براساس تحقیقات، بابونه به عنوان یک آرامبخش خفیف و القاگر خواب درنظر گرفته می شود. اثرات آرامبخش آن ممکن است به دلیل فلاوونویید آپیجنین باشد که با گیرنده‌های بنزودیازپین در مغز جفت می شود.

۳- میگرن‌ها

به محض اینکه احساس سردرد کردید، یک فنجان دمنوش بابونه بنوشید. نکته کلیدی این است که قبل از بدتر شدن سردرد، این دمنوش را بنوشید.

بابونه

۴- سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

اگر با یک مشکل شکمی شدید مواجه شدید، یک فنجان دمنوش گرم بابونه را امتحان کنید. این دمنوش می‌تواند گرفتگی و درد همراه با IBS را تسکین دهد. علاوه بر این، دمنوش بابونه می تواند نفخ بیش از حد را نیز تسکین دهد.

۵- تقویت‌کننده سیستم ایمنی

اگر شما از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا پی‌در‌پی رنج می برید، می توانید از نوشیدن یک یا دو فنجان دمنوش بابونه در روز بهره ببرید. در مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله American Chemical Society’s Journal of Agriculture and Food Chemistry منتشر شد، مشاهده شد که وقتی دمنوش بابونه پنج بار در روز به مدت ۲ هفته مصرف شد، نشانگرهای فعالیت ضدباکتری در شرکت‌کنندگان افزایش یافت.

۶- سوختگی‌ها و خراش‌ها

نه تنها بابونه یک دمنوش گیاهی مؤثر است، بلکه می تواند به صورت موضعی نیز استفاده شود. مصریان، رومیان و یونانیان، همگی ضمادی از گل‌های بابونه را برای التیام زخم استفاده کردند. مقدار کمی از جوشانده چای بابونه را بر روی خراش ها و سوختگی های جزیی بمالید، یا یک کمپرس با پارچه تمیز از آن درست کنید. برای درست کردن یک دمنوش واقعی، ۳ کیسه از دمنوش را در یک فنجان از آب جوش دم کنید. قبل از استفاده مطمئن شوید که دمنوش شما خنک شده است.

بابونه

۷- حلقه های تیره دور چشم

اگر شما از ظاهر خسته که در اثر حلقه‌های تیره پدید می‌آید، متنفر هستید، شاید بخواهید که مقداری چای بابونه را امتحان کنید. این دمنوش التهاب را کاهش می دهد و پوست را سفت می کند و شما را سرحال نشان می دهد. ۲ عدد چای کیسه‌ای بابونه را در آب گرم بیندازید و اجازه بدهید به مدت ۵ دقیقه در آن بماند. پس از خنک شدن، آن ها را در شب، به منظور یک کمپرس تسکین دهنده، بر روی چشمانتان بگذارید.

۸- روشن کردن پوست

با افزایش سن، پوست لک‌دار می شود. برای مرطوب کردن پوست و حتی رفع نقاط لکه دار از دمنوش بابونه استفاده کنید. به سادگی ۲ فنجان آب را با ۲ عدد چای کیسه ای بابونه بجوشانید. در یک کاسه آن را صاف کنید و با دقت پوستتان را با آن بخور دهید.

۹- جلوگیری از آکنه

بابونه سرشار از آنتی اکسیدان های مفیدی است که به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می کند. این ویژگی بابونه را برای جلوگیری از فعالیت باکتری‌های مولد آکنه مفید می‌کند. از روش بخوری که در بالا توضیح داده شد، چند بار در هفته برای تمیزی منافذ و از بین بردن باکتری ها استفاده کنید.

چای بابونه

۱۰- کاهش تورم و درد

تورم ناشی از آسیب‌دیدگی شدید یا جراحت می تواند بسیار دردناک باشد. به جای آنکه به دنبال یک درمان پزشکی ضدالتهاب باشید که می تواند باعث عوارض جانبی جدی شود، مقداری از دمنوش بابونه را امتحان کنید. این دمنوش دارای ویژگی های ضدالتهاب طبیعی است که به بدن شما برای کاهش تورم کمک می‌کند. چند فنجان از چای بابونه را برای آرامش ماهیچه‌ها بنوشید یا یک کمپرس برای منطقه دردناک با استفاده از دمنوش خنک تهیه کنید.

۱۱- کاهش قند خون، حفظ بینایی، اعصاب و کلیه در بیماران دیابتی

طبق تحقیقات، نوشیدن یک فنجان چای بابونه بعد از هر وعده غذایی یک راه مؤثر برای دیابتی‌ها جهت کاهش قند خون و کاهش خطر آسیب‌های بینایی، عصب و کلیه است. بر اساس مطالعات، بابونه هایپرگلایسمی و عوارض دیابت را از طریق کاهش سطوح قند خون اصلاح می کند و ذخیره گلیکوژن کبد  را افزایش می دهد.

۱۲- کاهش خطر سرطان تیروئید و سینه

بسیاری از مردم یونان از دمنوش‌های گیاهی به ویژه دمنوش بابونه لذت می‌برند. جای تعجب نیست، محققین مشاهده کردند که نرخ سرطان تیروئید در یونان بسیار پایین‌تر از مردم ایالت متحده و اروپا است. مطالعه نشان داد که افرادی که شش بار در هفته دمنوش بابونه را می نوشند، ۷۰ درصد شانس ابتلا به سرطان تیروئید در آن ها کاهش می یابد و افرادی که به طور منظم ۳ سال از این دمنوش مصرف کردند، ۸۰ درصد خطر ابتلا آن ها کاهش یافته بود. به نظر می رسد که فلاوونوییدهای بابونه از جمله آپیجنین که در کرفس، میوه، گیاهان دارویی و جعفری نیز وجود دارد، به پتانسیل ضدسرطانی آن نسبت داده می شود. در مطالعات حیوانی آپیجنین ویژگی کوچک کردن تومورهای سرطانی را نشان داد. همچنین آپیجنین شکل‌گیری تومورها را در رت‌های مبتلا به سرطان سینه به تأخیر انداخت.

۱۳- سوزش پوست

آفتاب سوختگی، اگزما و نیش حشرات می تواند رنجش‌آور و دردناک باشد. به دلیل ویژگی‌های ضدالتهابی، بابونه می تواند درد و سوزش را تسکین دهد. در مطالعه ای به این نتیجه رسیدند که اثر بابونه به اندازه ۶۰ درصد از کرم هیدروکورتیزون است.

چای بابونه

۱۴- گرفتگی های عضله

چای بابونه سطح گلایسین را افزایش می دهد. گلایسین آرام کننده گرفتگی عضلات است. گلایسین به عنوان آرام کننده عصب شناخته شده است که آن را به یک تسکین دهنده تشویش و استرس مؤثر نیز تبدیل می کند.

سایر راه‌های مصرف مستقیم گل های بابونه

در اینجا برخی از راههای پیشنهادی دیگر برای مصرف گل‌های خشک بابونه برای مصرف درمانی ذکر شده است.

در حمام:  برای پوست های ملتهب و خراشیده شده، مقداری از گل های خشک را به آب گرم اضافه کنید. سپس چند قطره از روغن اسانس درخت چای را برای افزایش خاصیت به آن اضافه کنید.

غرغره: مقداری آب جوش را بر روی گل های خشک بابونه بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورند. آن را به صورت غرغره برای کاهش التهاب دهان و گلو استفاده کنید.

بخور: برای کاهش التهاب در ناحیه فوقانی دستگاه تنفس، مقداری آب جوش را بر روی گل های خشک شده بابونه بریزید. آن را  ۱-۳ بار در روز به صورت بخور استنشاق کنید.

بابونه

About The Author

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات